Синівська громада
Сумська область, Роменський район

ПРЕСРЕЛІЗ Акцизний податок: у січні-квітні на Сумщині перевиконано план находжень як до державного, так і до місцевих бюджетів

Дата: 16.05.2025 11:19
Кількість переглядів: 11

За перші чотири місяці поточного року платники Сумщини сплатили до державного бюджету 42,5 млн грн акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів при доведеному показнику 33,2 млн грн. Таким чином, виконання склало 128,0 відс, тобто на 9,3 млн грн більше від запланованого.

Щодо надходжень акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів до місцевих бюджетів, то показник на січень-квітень 2025 року був доведений у сумі 61,4 млн грн, фактичні ж надходження за вказаний період склали 62,2 млн грн, що на 0,7 млн грн більше доведеного показника. Тобто виконання склало 101,2 відс від плану.

Також у січні-квітні зафіксовано суттєве перевиконання надходжень до місцевих бюджетів плати за ліцензії на право провадження певних видів діяльності з підакцизними товарами. Так, місцеві бюджети отримали:

- плати за ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями - 718,7 тис. грн, що становить 199,6 відс доведеного показника (перевиконання - 682,7 тис. грн);

- плати за ліцензії на виробництво алкогольних напоїв - 9,2 тис. грн (при відсутності доведеного показника);

- плати за ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами - 7353,2 тис. грн, що становить 124,6 відс доведеного показника (перевиконання - 1453,2 тис. грн);

- плати за ліцензії на оптову торгівлю пальним – 112,4 тис. грн (при відсутності доведеного показника);

- плати за ліцензії на роздрібну торгівлю пальним – 86,8 тис. грн, що становить 347,2 відс доведеного показника (перевиконання - 61,8 тис. грн);

- плати за ліцензії на зберігання пального – 546,78 тис. грн, що становить 124,3 відс доведеного показника (перевиконання - 106,8 тис. гривень).

Окрім того, у січні-квітні податківцями Сумщини було проведено                  245 фактичних перевірок суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність з підакцизними товарами.

У ході цих перевірок встановлено 274 факти порушення вимог законодавства у сфері обігу підакцизних товарів та застосовано штрафних санкцій на загальну суму 6102,62 тис гривень. Загалом за 4 місяці порушники сплатили  1683,84 тис. грн штрафних санкцій, з яких 1482,18 тис. грн. - за матеріалами перевірок поточного року та 201,66 тис. грн - за матеріалами перевірок минулого року.

Найбільш поширеним порушенням виявилась роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої. За звітний період таких порушень виявлено 31.

Також у січні-квітні 2025 року було проведено 5625 камеральних перевірок декларацій акцизного податку, за результатом яких складено             203 акти.

До субʼєктів господарювання застосовано 228 штрафних санкцій на загальну суму 92,34 тис. грн, в т.ч.:

- за неподання, несвоєчасне подання декларацій акцизного податку -         68 податкових повідомлень-рішень на загальну суму 74,1 тис грн (сплачено     17,5 тис грн.);

- за несвоєчасну сплату узгоджених зобовʼязань акцизного податку -        160 податкових повідомлень-рішень на загальну суму 18,24 тис. грн (сплачено 9,2 тис. гривень).

 

Робота українського ФОП за кордоном: які податки сплачувати                            і в якій країні?

Дистанційний формат роботи, який почав активно впроваджуватися в Україні за часів пандемії COVID-19, став ще актуальнішим після початку повномасштабного вторгнення, адже тисячі українців вимушені виїжджати до більш безпечних регіонів нашої країни та за кордон.

Але перед українським підприємцем, який опиняється за кордоном, постає серйозне питання: чи може він залишатись ФОП і продовжувати працювати, перебуваючи за межами України? І як у такій ситуації правильно сплачувати податки?

Український ФОП дійсно може працювати в іншій країні. Законодавство України не зобов'язує його фізично перебувати в Україні, головне - щоб були дотримані основні вимоги: ФОП повинен бути зареєстрованим у Державному реєстрі фізичних осіб-підприємців (ЄДРФОП) і сплачувати податки згідно з тією системою оподаткування, яку він обрав. Це передбачено відповідними положеннями Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та Податковим кодексом України.

Ключовим фактором у веденні підприємницької діяльності українським ФОП за кордоном є податкове резидентство, яке визначає, де особа має сплачувати податки з усіх своїх доходів.

В Україні фізична особа є резидентом, якщо:

  • має місце постійного проживання в Україні;

  • має центр життєвих інтересів в Україні (ст. 14.1.213 ПКУ);

  • перебуває в Україні понад 183 дні протягом календарного року.

Якщо ви перебуваєте за кордоном більш ніж 183 дні на рік і офіційно зареєстровані в іншій країні (наприклад, маєте статус тимчасового захисту або ВНЖ), то, ймовірно, стаєте податковим резидентом іншої держави. 

Якщо, опинившись в іншій країні, ви не припиняєте український ФОП та продовжуєте отримувати кошти на цей ФОП, необхідно сплачувати податки в Україні.

Щодо питання, чи потрібно українському ФОП сплачувати податки ще й у країні свого перебування, то все залежить від податкових правил у країні перебування.

 

Сьогодні між Україною та більшістю європейських країн діють угоди про уникнення подвійного оподаткування (наприклад, з Польщею, Німеччиною, Чехією, Італією тощо). Вони дають змогу або зарахувати податки, сплачені в Україні, до податкових зобов'язань в іншій країні, або уникнути повторної сплати.

Отже, якщо ви опинились у країні, де діє угода про уникнення подвійного оподаткування і залишилися, наприклад, ФОП третьої групи, ви повинні сплачувати в Україні єдиний податок - 5% (або 3% + ПДВ) з доходу, а також ЄСВ - 22% від мінімальної зарплати (у 2025 році - близько 1760 гривень). Але при цьому в країні перебування ви повинні надати у податкові органи підтвердження сплати податків в Україні – Довідку-підтвердження податкового резидента України (далі - Довідка).

Цей документ підтверджує, що ви є платником податків в Україні. Його видає Державна податкова служба України, і його часто вимагають іноземні податкові органи, банки та платіжні системи, міжнародні клієнти.

Для отримання Довідки необхідно подати заяву до ДПС (це можна зробити через електронний кабінет платника). Термін видачі - до 10 робочих днів. Довідка видається українською та англійською мовами.

Якщо ж ви перебуваєте у країні, з якою Україна не уклала угоду про уникнення подвійного оподаткування, податкові органи такої країни можуть вимагати оподаткування доходів згідно з місцевим законодавством.

Таким чином, підсумовуючи викладене вище, доходимо висновку, що український ФОП може законно працювати з-за кордону, але для цього потрібно:

  • правильно визначити своє податкове резидентство;

  • дотримуватись норм українського Податкового кодексу;

  • враховувати місцеві закони тієї країни, де ви фактично перебуваєте;

  • використовувати угоди про уникнення подвійного оподаткування.

 

 

 

                                                                      Сектор інформаційної взаємодії

                                                              ГУ ДПС у Сумській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь