Синівська громада
Сумська область, Роменський район

Історична довідка

Фізико-географічна характеристика

Село Синівка (Липоводолинський район) розташоване на півдні Сумської області на берегах річки Грунь. Географічні координати 50°32′22″ пн. ш., 34°05′34″ сх. д. Середня висота над рівнем моря 114 м.

Клімат помірно-континентальний (коефіцієнт континентальності 45%). За даними найближчої метеостанції м. Гадяч, середня річна температура становить +6,5 0С, найтеплішим місяцем року є липень (середньомісячна температура +19,8 0С), найхолоднішим – січень (-7,2 0С). Середньорічна кількість опадів за даними метеостанції м. Гадяч становить 516 мм, при цьому протягом року опади розподіляються нерівномірно. Найбільше їх випадає у липні – 69 мм, найменше – у лютому – 23 мм. Середньорічна відносна вологість повітря становить 76,8 %. Найнижчою вона є в травні – 59-74 %, найвищою – в грудні – 83-90 %

Рослинний і тваринний світ

Рослинний світ налічує понад 1500 видів, серед яких 10 видів, занесених до Червоної книги України (брандушка різнобарвна, сон лучний, астрагал шерстистоквітковий, ковили пірчаста та волосиста, зозульки м'ясо-червоні, плодоріжка болотна, коручка чемерниковидна, рябчик руський, косарики тонкі) та 10 видів включених до Переліку видів рослин і тварин, що підлягають особливій охороні на території Сумської області (волошка сумська, шолудивник Кауфмана, гіацинтик блідий, шавлія поникла, оман високий, маруна щиткова, гострокільник волосистий, ряст Маршалла, анемона лісова, латаття сніжно-біле).

Фото без опису Фото без опису

Гіацинтик блідий

Ковила пірчаста

Вражаючим є різноманіття безхребетних тварин. Вважається, що їх кількість може сягати 50000 видів.

У водоймах мешкає понад 30 видів риб, серед яких 3 види (бистрянка руська, минь річковий та карась річковий) включені до Червоної книги України.

Земноводних у фауні краю налічується 9 видів.

Плазуни представлені 6 видами, серед яких 2 види (мідянка звичайна і гадюка Нікольського) є "червонокнижними".

Фото без опису Фото без опису

Гадюка Нікольського

Канюк степовий

Птахів налічується до 200 видів, в тому числі і рідкісні, занесені до Червної книги України види: лелека чорний, шуліка чорний, лунь польовий, лунь лучний, канюк степовий, орел-карлик, підорлик малий, орлан-білохвост, журавель сірий, коловодник ставковий, сорокопуд сірий.

Ссавців трапляється близько 50 видів, серед них рідкісні види: нічниця водяна, кожан пізній, нетопир середземноморський, вечірниця руда, вухань звичайний, хом'ячок сірий, хом'як, тхір лісовий, видра річкова.

Історична довідка

Поселення Синівка виникло в другій половині XVII століття як власницьке. Здавна "село Сенявка на замок Гадяцький належало", тобто всі доходи з села йшли в гетьманську казну. Перша писемна згадка про село датується 1669 роком. Тому дослідники і вважають цю дату початком історії Синівки. Спочатку свого існування село не мало назви. У 1721 році гетьман Скоропадський надав право володіння селом родині Велецьких (Степаниді Михайлівні Велецькій з синами; після смерті її чоловіка Василя Велецького, який отримав це поселення у 1709 році за службу полковим суддею).

"Земля синів Велецького" й "дала" назву селу Синівка. У 1723 році в селі було 161 домогосподарство; у 1723 - 180 дворів. 10 листопада 1764 року цариця Катерина ІІ "пожаловала" "замок Гадяцький" відставному гетьманові Кирилу Розумовському "...в вечное и потомственное ему и его детям наследственное владение...". Але у 1785 році К. Розумовський продає "Гадяцький замок" (в тому числі й Синівку) за борги. У 1799 році в Синівці проживали "954 ревізійні душі".

З 1802 село Синівка в складі Гадяцького повіту входить в Полтавську губернію. У 1859 село Синівка - власницьке й козаче. В селі було 329 дворів, 1314 чоловіків і 1390 жінок, всього - 2704 жителів. У селі була православна церква й три заводи. Православна Миколаївська церква була збудована в 1742 році. У цьому ж році згоріла й була відбудована місцевими жителями. У 1869 році громада Синівки збудувала нову церкву, яка й функціонувала до 30-х років ХХ століття. У ХІХ столітті село належало до Подільківської волості. У 1884 році в селі було 106 дворів козаків, 3 двори казенних селян, 270 дворів-власників, 9 дворів міщан.

11 січня 1918 року в Синівці була встановлена Радянська влада. У березні 1818 року Синівка окупована німецькими військами; у грудні 1918 року радянський режим в селі був відновлений. Улітку 1919 року Синівку захопили деннікінські війська, які у грудні цього ж року залишили село під натиском червоноармійців. 15 жовтня 1923 року Синівка стає районним центром, а у 1926 році тут організоване перше товариство зі спільного обробітку землі.

У 1925 р. для сільськогосподарських робіт почали використовувати трактори, у 1929 році - відкрито промартіль художньої вишивки. У 1937 році в Синівці урочисто відкривається районний Будинок культури. Для його будівництва були використані матеріали із знищених більшовикави церков у Синівці та сусідньому селі Підставки. У 1938 році в селі стає до ладу нова будівля середньої школи.

27 вересня 1941 році німецькі війська захопили село. У 1942 році в Синівці була створена партизанська група "Антифашистський комітет". Також на території села діяла диверсійна група, яка в 1943 році знищила близбко 20 німецьких офіцерів та солдат. 9 вересня 1943 року окремі підрозділи 309-тої стрілкової дивізії Червоної армії увійшли в Синівку.

У 1947 році на території Синівського району було 11 сільських рад, 11 сіл та 78 хуторів. Синівський район був ліквідований у 1957 році. На території Синівки працювали електростанція, млин, маслозавод, цех з виробництва газованих напоїв, хлібопекарня, відділення "Сільгосптехніка".

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь