Епідемічна ситуації з грипу та ГРВІ
На 7-му тижні 2025 року (07.02.2025-13.02.2025) в Сумській області спостерігалось різке зростання захворюваності на ГРВІ з переходом порогу епідемії в 12 громадах, 3-х районах та області в цілому. За тиждень в області захворіло 4748 осіб, або 459,4 на 100 тис. населення. Кількість ГРВІ зросла на 1025 випадків, або на 27,5%. Інтенсивність епідпроцесу була на 26 % меншою, ніж в цей же час минулого року.
На звітному тижні поріг середнього рівня інтенсивності епідпроцесу ГРВІ не був перевищений в жодному з районів області, проте перевищення тривало у Шосткинській громаді на 27 %. Місцевим органам влади були надані рекомендації щодо впровадження обмежувальних протиепідемічних заходів. У порівнянні з попереднім тижнем темп приросту захворюваності сповільнився.
У порівнянні з попереднім тижнем кількість хворих зросла на 64 % в Охтирському, на 33 % в Сумському, на 20 % в Шосткинському, на 14 % в Конотопському та на 13 % в Роменському районах.
За тиждень епідсезону з 07 по 13 лютого 2025 року на ГРВІ по Роменському районі захворіло 494 осіб (Андріяшівська ОТГ- 38, Вільшанська ОТГ- 27, Коровинська ОТГ- 18, Липоводолинська ОТГ - 31, Недригайлівська ОТГ- 76, Роменська ОТГ- 283,Синівська ОТГ- 7, Хмелівська ОТГ- 14), з них — 256 дітей (Андріяшівська ОТГ- 23, Вільшанська ОТГ- 17, Коровинська ОТГ- 8, Липоводолинська ОТГ - 6, Недригайлівська ОТГ- 30, Роменська ОТГ- 166, Синівська ОТГ- 1, Хмелівська ОТГ- 5). У порівнянні з попереднім тижнем, за даними епідеміологічного нагляду, кількість захворілих на ГРВІ зросла на 13 %, із них кількість захворілих дітей зросла на 1%.
Щеплення проти грипу з початку епідсезону в області проти грипу щеплено 2003 особи із 14799 тих, хто підлягав щепленням, тобто 13,5 % від плану. За 7 тиждень року бажаючих зробити щеплення не було.
Профілактичні заходи
Грип — це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Епідемічні спалахи припадають на холодну пору року.
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це в середньому 7 днів.
При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них. Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику – це діти до 5 років (особливо – діти до 2 років), вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями. Також сюди належать професійні групи ризику – медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.
Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то щеплюватись можна і впродовж всього сезону. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14днів. Це посилює здатність організму протистояти грипу.
Міністерство здоров`я України, крім вакцинації, дає такі рекомендації для профілактики грипу та ГРВІ
- Потрібно уникати близького контакту з людьми. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби.
- Захворіли – лишайтеся вдома. Якщо можливо, то візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип швидко передається іншим, тож ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.
- Прикривайте ніс та рот. Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою органи дихання – це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
- Мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
- Намагайтеся не торкатися обличчя. Очі, рот та ніс для мікробів, як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та торкаючись ними обличчя ви збільшуєте їхні шанси потрапити в організм.
- Привчіть себе до корисних звичок. Ретельно очистіть та продезинфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою кількістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.
Бережіть себе і своїх близьких. Будьте здорові і не хворійте!
Провідний спеціаліст відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Роменського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Юлія КЛЕЦЬ