Грип птиці – що потрібно знати
Роменське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує про погіршення епізоотичної ситуації щодо грипу птиці в світі. Оскільки Україна розташована на перетині кількох міграційних шляхів перелітних птахів, ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами з неблагополучних країн, територій та зон існує постійно. Але восени підвищується ризик занесення та розповсюдження збудника грипу птиці під час осінньої міграції дикої перелітної птиці.
Вірус пташиного грипу, як правило, переносять мігруючі птахи - частіше дикі качки. Але вони найменш сприйнятливі до інфекції. А ось домашні птахи, включаючи курей, гусей та індиків, дуже сприйнятливі до її збудника, тому епізоотії смертельного грипу швидко поширюються серед них.
Інфікована птиця виділяє вірус через верхні дихальні шляхи, кон'юнктиву, послід, забруднюючи корми, воду, яйця, обладнання, пір'я, інвентар. Тому найбільш вразливими секторами ураження є мисливські угіддя.
З метою профілактики та недопущення поширенням грипу птиці звертаємо увагу на обов’язковому проведенні заходів профілактики у вигляді вакцинацій (для курей вакцинація від хвороби Ньюкасла), а також наголошуємо на небезпеку поширення збудників грипу птиці під час полювання та будь - яких заходів, пов’язаних з відстрілом дикої птиці в мисливських угіддях.
Загальними клінічними ознаками захворювання птиці є: відмова від корму і води; підвищення температури тіла; пригнічення; порушення координації рухів, парези, паралічі; риніт; кон’юнктивіт, ціаноз шкірних покривів (зміна кольору гребеня, борідок і кінцівок); набряк підклювного простору; підшкірні геморагії (крововилив) на кінцівках; кашель і чхання.
У водоплавних птахів - нервові явища (викривлення шиї, відсутність реакції на зовнішній подразник, кругові рухи); помутніння рогівки; сліпота.
У разі підозри на інфікування, при виявленні ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці - обов’язково надавати домашню птицю для огляду спеціалістам державної служби ветеринарної медицини.
У разі виявлення масової загибелі птиці чи місць масової загибелі дикої птиці на полях, в лісах та інших місцях необхідно негайно повідомляти фахівців Роменського районного управління Держпродспоживслужби, Роменської районної державної лікарні ветмедицини чи ветеринарного спеціаліста, який обслуговує дану місцевість.