Стихійна торгівля - загроза здоров’ю!
Стихійна торгівля - це торгівля фізичних осіб з рук, з землі, без відповідних дозвільних документів про якість та безпеку реалізованих ними товарів і у невстановлених місцях без дозволу міських та районних адміністрацій на розміщення об'єкту торгівлі. Це, в першу чергу, загроза бути отруєними недоброякісною продукцією. Торгівля «з рук» на вулицях, у дворах, скверах та в інших невстановлених місцях заборонена.
Приватні особи, які реалізують продукцію, не проходять медичних обстежень і можуть бути носіями небезпечних інфекційних захворювань, таких як туберкульоз, сальмонельоз, дизентерія та інші. При відсутності документів неможливо встановити виробника продукції, умови зберігання і транспортування продукції, термін її придатності до споживання. Часто у місцях стихійної торгівлі реалізують неякісну або виготовлену у антисанітарних умовах продукцію, яка представляє високий ризик для здоров`я людей? Купуючи продукти харчування на вулиці, ви берете відповідальність на себе та повинні усвідомлювати всі ризики для здоров’я, оскільки якість і свіжість продуктів на стихійних ринках не перевіряється.
Наприклад: молоко чи молочні продукти, які реалізують населенню повинні щодня проходити перевірку. І при цьому власник корови повинен мати ветеринарну довідку про стан здоров’я тварини, де вказано, чи досліджувалась вона на мастит, лейкоз та бруцельоз - хвороби які можуть передаватися і людям. Якщо це реалізатор, то в нього має бути санітарна книжка із записами про обов’язкові медичні огляди. Також не можна купувати молоко в пластикових пляшках, які є предметами одноразового використання і не завжди мають відоме походження – іноді пляшки збирають на смітниках. Такі вимоги до торгівлі даними продуктами пов’язані з їх небезпечністю для здоров’я у випадку неналежного зберігання цього товару, отримання молока від хворої худоби, купування його у нездорового продавця.
Необхідно не забувати про ще одну проблему, яку несе в собі стихійна торгівля – це небезпека розповсюдження африканської чуми свиней, яка останнім часом реєструється. Адже м’ясна продукція, яка реалізується на стихійних ринках знаходиться поза межами ветеринарно-санітарного контролю, і купуючи м’ясо невідомого походження, яке можливо вивезене спритними ділками з неблагополучних по африканській чумі пунктів, несвідомі громадяни будуть лише сприяти її розповсюдженні по області.
Торгівля продуктами харчування в невстановлених місцях в Україні незаконна і відповідно до статті 160 Кодексу України про адміністративні порушення карається накладанням штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією предметів торгівлі чи без такої.
Стихійна торгівля харчовими продуктами є загрозою для здоров'я. Ви повинні розуміти, що придбані у невстановленому місці харчові продукти, у випадкової особи, в умовах, що не відповідають нормам зберігання, може обернутися бідою для вас та членів сім'ї, в тому числі дітей.
Гострі кишкові інфекції - одна із найпоширеніших інфекційних захворювань, які приводять до серйозних ускладнень та передаються через вживання зараженої їжі та води. Сюди входять кишкові інфекції, збудниками яких можуть бути віруси (ентеро- та ротавірусна інфекція, вірусні гепатити); бактеріями (сальмонельоз, дизентерія) та іншими збудниками, а також продукти життєдіяльності чи розпаду бактерій (стафілококова інфекція, ботулізм). Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у інфікованому м'ясі та м'ясопродуктах, рибі та рибопродуктах, яйцях, непастеризованих молочних продуктах, немитих фруктах та овочах. Захворюваність ГКІ проходить з ознаками інтоксикації і ураженням шлунково-кишкового тракту. За перших ознак захворюваності звертайтесь до медичного закладу.
Роменське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області наголошує: придбані продукти харчування у невстановленому місці, у випадкової людини, в умовах, що не відповідають нормам його виготовлення та зберігання, у будь-який момент може обернутися великим лихом для покупця та його родини. Єдиний правильний спосіб боротьби зі стихійною торгівлею – не купувати продуктів харчування й інших товарів у невстановлених місцях.
Пам’ятайте: продукти куплені в місцях стихійної торгівлі можуть бути небезпечними для вашого здоров’я!