ПРО КОНТРОЛЬ ЗА ВОДОПОСТАЧАННЯМ НАСЕЛЕННЯ
Одним із пріоритетних напрямків роботи Роменського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області залишається контроль за забезпеченням населення питною водою гарантованої якості.
З метою запобігання епідемічних ускладнень , можливого поширення інфекційних захворювань, пов’язаних із забрудненням питної води, Роменським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області проводиться ряд заходів в межах наданих повноважень. В зв’язку з дією мораторію на проведення заходів державного нагляду (контролю) на час дії військового стану фахівцями управління надається методична та консультативна допомога територіальним громадам під час комісійних обстежень, ініційованих керівництвом ТГ
В 2023 році на виконання рішень РНБО України, регіональної та місцевих комісій з питань ТЕБ та НС були організовані та проведені спільно з органами місцевого самоврядування комісійні обстеження 7 суб’єктів централізованого водопостачання , а саме: проведено 20 перевірок на вказаних суб’єктах ( першочергово та по виконанню пропозицій наданих в довідках ). За результатами комісійних обстежень було надано 60 пропозицій.
Основні невідповідності вимог санітарного законодавства та нормативно-технічних актів, виявлені під час обстежень об’єктів централізованого водопостачання:
- не забезпечено належний санітарний стан та належне облаштування зони санітарної охорони першого поясу (відсутня огорожа, не покошена трава) ;
- не забезпечене належне утримання камер/ споруд гирла свердловини (не проведений поточний ремонт, побілка, відсутні герметичні люки що зачиняються на замок);
- свердловини не обладнані пробовідбірними кранами та/чи іншими контрольно-вимірювальними приладами;
- не створено запас дезінфікуючих засобів;
- не проводиться медичний огляд, відповідальних осіб, з обслуговування джерел водозабору;
- не проводиться лабораторний контроль питної води з артсвердловини по радіаційним показникам . Відсутній паспорт радіаційної якості питної води .
Водоносний горизонт, не відповідає нормативним вимогам ДСанПін 2.2..4-171-10, за –санітарно-хімічними показниками безпеки (за вмістом заліза загального та загальною жорсткістю) – вода потребує доочистки – джерела централізованого водопостачання сільських поселень . Не обладнані приладами доочистки води.
За результатами проведених комісійних обстежень підготовлено та направлено на ім’я керівників комунальних підприємств, громадських організацій, листи з пропозиціями щодо усунення виявлених порушень. Виконання наданих пропозицій взято на контроль. На даний час виконано значний обсяг запропонованих заходів (проведено ремонт , заміну огородження, прибирання території зони санітарної охорони радіусом
Протягом 2023 року проведено обстеження 31 колодязя громадського користування. В ході комісійних обстежень встановлено, що паспортизація колодязів громадського користування, з оформленням санітарних паспортів, проведена. Основні невідповідності вимог санітарного законодавства та нормативно-технічних актів, виявлені під час обстежень об’єктів нецентралізованого водопостачання:
- влаштування значної кількості колодязів громадського користування, не відповідають вимогам додатку 7 ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (незадовільний санітарно-технічний стан споруди, відсутні відро та лавка для відра, коловорот чи трос; не облаштована / зруйнована відмостка, відсутня огорожа, тощо);
- щорічне планове обстеження споруд нецентралізованого водопостачання, їх поточний ремонт, чищення та дезінфекція; відомчий лабораторний контроль безпечності та якості питної води (два рази/рік, згідно вимог п. 5.2 ДСанПіН 2.2.4-171-10) проводиться не в повному обсязі (як правило проводиться лише лабораторний контроль та дезінфекція тих колодязів, проби яких не відповідали нормативним вимогам за мікробіологічними показниками безпеки). Виробничий лабораторний контроль води питної здійснюється за угодами з іншими лабораторіями, зокрема Роменським відділом ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоровя України».
Проби води, з колодязів громадського користування, в більшості випадків, не відповідають нормативним вимогам за мікробіологічними та санітарно - хімічними (нітрати та загальна жорсткість) показниками безпеки.
Пропозиції по забезпеченню населення питною водою гарантованої якості з об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання до керівників відповідних служб :
- Продовжити комісійні перевірки об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання в 2024 році.
- Забезпечити виконання пропозицій за результатами комісійних обстежень в 2023-2024 р об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання.
- Забезпечити проведення профілактичної дезінфекції з подальшим лабораторним контролем якості та безпечності питної води після ліквідації аварійних ситуацій.
- Забезпечити затвердження програм виробничого контролю об’єктів централізованого водопостачання та проведення виробничого контролю у відповідності до затверджених програм.
- Забезпечити проведення медичного огляду працівників, задіяних в обслуговуванні об’єктів централізованого та децентралізованого водопостачання.
- Забезпечити виділення коштів для проведення лабораторного контролю проб питної води з артсвердловин по радіаційним показникам.
- Забезпечити об’єкти централізованого та нецентралізованого водопостачання достатньою кількістю дезінфікуючих засобів для проведення планової (весна, осінь) та позапланової ( по епідемічних показниках) дезінфекції.
- Забезпечити виділення коштів для облаштування санітарно-технічного стану громадських шахтових колодязів відповідно санітарних вимог.
- Забезпечити огородження зони санітарної охорони І-поясу та утримання його території в належному санітарному стані.
- Забезпечити утримання джерел водопостачання у відповідності до Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених Наказом Державного Комітету України по житлово-комунальному господарству №30 від 05.07.1995 року.
Забезпечення населення безпечною питною водою є одним із пріоритетних завдань, робота в цьому напрямку триває.
Провідний спеціаліст відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Роменського районного управління
ГУ ДПСС в Сумській області Юлія ПЛУТЕНКО