ПРОФІЛАКТИКА ХВОРОБИ ЛАЙМА

Дата: 10.04.2024 13:14

Фото без опису

Хвороба Лайма чи кліщовий бореліоз – це інфекційне захворювання, переносниками є іксодові кліщі, а їх резервуаром – дикі та домашні тварини.   За своєю географією вона досить обширна, оскільки в кожній лісовій місцевості водиться кліщ, її носій. Не кожен кліщ містить в собі вірус: в середньому з 10 тільки 1-2 є заразними, але за зовнішнім виглядом вони не відрізняються. Людина заражається при присмоктуванні кліща, збудник передається з його слиною. Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу знеболюючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування, тим більша вірогідність зараження. Кільцеподібна еритема – типовий первинний прояв бореліозної інфекції. Це почервоніння шкіри, яке з’являється навколо місця укусу кліща і поширюється від нього у вигляді кола, діаметром щонайменше 4–5 см. Чітко навколо місця укусу. Від людини до людини збудник не передається, тому хвора на ІКБ людина не є джерелом інфекції для оточуючих. Кліщі нападають на людей не лише під час перебування на природі. Після відвідування зеленої зони, вони можуть залишатись на одязі, переноситися в приміщення, і якщо одяг не оглядається, і не очищається, можуть потрапляти на шкіру в найбільш уразливих місцях: за вухами, на шиї, в паховій області. Попередження виникнення хвороби Лайма базується в основному на неспецифічній профілактиці, завданням котрої є індивідуальний захист людей від укусів кліщів. Під час перебування у місцях, що потенційно несуть у собі небезпеку укусу кліщем, слід вживати ряд пересторог: вдягатись у одяг, що залишає якомога менше незахищених ділянок, штанини заправити у взуття, опустити рукави, підняти комір. Необхідно використовувати репеленти, що відлякують комах, не варто сідати і лягати на траву, періодично оглядайте себе і своїх супутників на наявність присмоктування кліщів Якщо до тіла людини  присмоктався кліщ, його слід зняти, як можна швидше. Для цього потрібно звернутись за медичною допомогою до  лікувально-профілактичного закладу де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації щодо подальших дій.

Будьте здорові!

Помічник лікаря-епідеміолога                                                      Юлія КЛЕЦЬ