Хто має право отримати статус "дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів" у 2023 році

Дата: 30.10.2023 12:34

Фото без описуНа відповідний  статус може претендувати дитина, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії Російської Федерації не досягла повноліття.

Статус надається через низку обставин

• отримання поранення, контузії, каліцтва;
  • фізичне, сексуальне насильство;
  • викрадення або незаконного вивезення за межі України;
  • залучення до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
  • незаконного утримання, у тому числі в полоні;
  • психологічне насильство.

Крім цього, наслідками воєнних дій і збройних конфліктів для дитини можуть бути одна, кілька або всі обставини.  Коли подається заява для надання дитині статусу, потрібно визначити обставину, яка мала найбільший негативний вплив на стан здоров’я та розвиток дитини.

Як та де оформити статус. Перелік потрібних документів

Для оформлення статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, потрібно звернутися в органи опіки та піклування за зареєстрованим місцем проживання чи перебування дитини як ВПО.

Також статус оформити можна за місцем звернення, якщо дитина прописана на території, де ведуться бойові дії або ж воно тимчасово окуповане РФ.

Звернутись із заявою щодо оформлення статусу може:

• законний представник дитини;
  • родичі (бабабуся, дідусь, прабабабуся, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра);
  • вітчим, мачуха;
  • представник органу опіки та піклування.

Заявник подає до служби у справах дітей такий пакет документів:

• заяву про надання статусу;
  • згоду на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".

Також необхідні засвідчені копії документів:

• свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;
  • документа, що посвідчує особу заявника;
  • документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини (у разі коли дитина постійно проживає/перебуває у закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі, – документа, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником;
  • довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності);
  • паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки (у разі наявності);
  • паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (у разі наявності);
  • витягу з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

До заяви також подаються документи, які підтверджують обставини, необхідні для отримання даного статусу. Йдеться про медичні документи, матеріали кримінальних проваджень, висновки експертиз, документи, що підтверджують загибель особи внаслідок війни тощо.

У відповідності до вимог Порядку, заявником подається висновок оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах, за встановленою формою, який готується центром соціальних служб за місцем проживання/ перебування родини, в якій виховується дитина. На основі висновку оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах, у разі потреби, дитина отримає відповідні соціальні послуги за згодою її батьків / інших законних представників.

Протягом 30-ти календарних днів з дати реєстрації заяви орган опіки та піклування мусить надати або ж відмовити у статусі. У разі негативної відповіді рішення можна оскаржити в суді.

Які виплати чи пільги передбачені для дітей

На сьогодні у законодавстві не погоджено соціальних гарантій, виплат для дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Згідно із законом "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" передбачено, що діти, які мають статус постраждалої внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, можуть безплатно харчуватися у навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.

Крім того, відповідно до статті 1 Закону України «Про оздоровлення та

відпочинок дітей» діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи, діти, взяті на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах; ‒ це діти, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, та мають право на пільгове забезпечення необхідними послугами з

оздоровлення та відпочинку.

Найчастіше проблеми можуть виникати на етапі збору документів. Зокрема, доказової бази наслідків воєнних дій і збройних конфліктів для дитини з урахуванням обставин, які передбачає постанова.