Синівська громада
Сумська область, Роменський район

Вимоги щодо застосування засобів захисту рослин в межах населеного пункту.

Дата: 25.05.2021 08:05
Кількість переглядів: 518

Фото без описуЗгідно Закону України «Про захист рослин» ст.4 та ст.21 є обов»язковим здійснення заходів, щодо захисту рослин підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами діяльність яких пов»язана з користуванням землі та вирощуванням сільськогосподарської продукції.

    З початком весняних робіт від громадян надходять звернення та скарги стосовно використання пестицидів та агрохімікатів на присадибних ділянках, городах, приватних домоволодіннях. Зокрема власники земельних ділянок та місцеві жителі проводять обробки в денний час, у спекотну та вітряну погоду, не попереджаючи сусідів про застосування пестицидів та агрохімікатів та застосовуючи механізовані великогабаритні оприскувачі. Внаслідок цього заподіюється шкода здоров»ю людей, а також рослинам та тваринам у сусідніх приватних домоволодіннях. У багатьох скаргах мова йдеться про погіршення самопочуття заявника та членів його родини. Однак визначити шкоду, завдану здоров»ю людини,  доволі складно, адже скаржники зазвичай не звертаються до медичних закладів за допомогою та встановлення лікарем погіршення самопочуття від отруєння пестицидами чи іншими засобами, які застосовуються.

      Згідно Державних санітарних правил ДСТП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»:

1.Забороняється застосування пестицидів для захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової галузі.

2.Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах села дозволяється тільки з 22 до 7 години при мінімальних висхідних повітряних потоках.

3.Забороняється обробка парків і зелених насаджень в населених пунктах в радіусі 1000м навколо них стійкими і високотоксичними пестицидами, а також препаратами, що мають неприємний різкий запах.

4.Для обробки індивідуальних садів і городів в межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населення «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і Доповненням до нього.

З метою зменшення пестицидного навантаження в межах населеного пункту краще застосовувати біологічні методи боротьби з шкідниками та агротехнічні  з бур»янами.

5.В межах населеного пункту дозволяється обприскування ранцевими обприскувачами при швидкості вітру до 4 м/с.

6.У масштабах села забороняється повсюдна, одночасна обробка рослин однотипним препаратом, яка може обумовити масове надходження в атмосферне повітря населених пунктів аерозолю та токсичних парів.

7.Забороняється залишати пестициди та отруєні принади без охорони в місцях застосування. Не допускати щоб діти мали вільний доступ до пестицидів.

8.До виконання робіт  з пестицидами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні жінки, що годують дітей, особи, що мають медичні протипоказання  за станом здоров»я. Діти шкільного та дошкільного віку не допускаються до роботи з пестицидами і на оброблені ними площі.

9.Працюти з пестицидами необхідно тільки в спецодязі, рукавичках, захисних окулярах та респіраторах.

10.Не допускається проведення ручних робіт на оброблених ділянках пестицидами після випадання опадів на передодні запланованого строку виходу на роботу при температурі повітря вище 20С. У цих випадках строки виходу збільшуються на одну добу.

11.Перед проведенням обробітків пестицидами необхідно завчасно оповістити мешканців сусідніх ділянок.

12.Купувати пестициди та агрохімікати слід тільки в спеціалізованих магазинах, де є всі необхідні дозвільні документи. Препарати повинні бути фасованими та герметично запакованими.

Також варто звернути увагу на те, що питання застосування громадянами пестицидів на присадибних ділянках та відповідно заподіяння шкоди сусідам регулюється Земельним кодексом України і підпадає під поняття добросусідських відносин.

   Якщо виникає конфліктна ситуація потерпілий негайно звертається до             ( медичного закладу якщо завдано шкоду здоров»ю) селищну (сільську) раду або ОТГ та до  дільничного поліцейського в присутності свідків фіксують  завдану шкоду, відбирають зразки пошкоджених рослин, якщо це можливо і робочий розчин чи сам препарат і відправляють на дослідження в токсикологічну лабораторію м.Полтаву вул. Івана Мазепи 57( дослідження всі платні і виконуються за рахунок замовника). Після зібрання всіх доказів ( акти обстеження, експертні висновки, тощо),  потерпілий може звернутись до суду про відшкодування завданих збитків.

   Порушення вимог чинного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

   Перелік даних правил надіюсь допоможе кожному громадянину уникнути конфліктних ситуацій при застосуванні пестицидів на свої присадибних ділянках та городах, які  часто виникають в період застосування отрутохімікатів, але головне -  це  добросусідські відносини та взаєморозуміння між сусідами та якщо це можливо зменшити застосовування самих пестицидів та агрохімікатів.

 

Щоб не допустити отруєння пестицидами  бджіл.

Фото без опису

З настанням польових робіт виникають конфліктні ситуації по застосуванню пестицидів між сільськогосподарськими виробниками та пасічниками, тому хотілось нагадати всім сільськогосподарським товаровиробниками, фермерам, що всі обробки сільськогосподарських культур  хімічними засобами захисту рослин необхідно проводити  згідно з планом, узгодженим з органами місцевого самоврядування.

З метою усунення негативного впливу на галузь бджільництва від застосування пестицидів та агрохімікатів нагадую юридичним та фізичним особам, які застосовують засоби захисту рослин під час цвітіння медоносних рослин, згідно зі ст.37 Закону України «Про бджільництво» зобов»язані не пізніше ніж  за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10км від оброблених площ, письмовим повідомленням, а також через місцеву пресу. При цьому повідомити точну дату обробки, територію і культури, що їх будуть обробляти, назву препарату, метод його застосування, ступінь і строки токсичної дії препарату та вказати щодо строку ізолювання бджіл.

Але по даному пункту виходячи з особливостей застосування пестицидів виникають запитання, що робити коли пестициди необхідно застосувати терміново? Як сповістити пасічників, коли преса виходить один раз на тиждень і не всі  виписують газети в селі та й доставка їх поштою затримується, а районного радіомовлення  в районі взагалі немає.

Єдиним і на мою думку реальним методом сповіщення пасічників про застосування отрутохімікатів є мобільний зв»язок.

Обробки сільськогосподарських культур проводити тільки  у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Не допускати знесення пестицидів на сусідні квітуючі медоноси  та культури. Швидкість вітру при цьому повинна бути не більше ніж 3-4 м/с.

Не допускати попадання пестицидів на територію пасіки при внесенні пестицидів авіаційним методом. Висота польоту літака повинна бути мінімальна. Застосовувати пестициди безпечні для бджіл, як правило це 3 та 4 класу токсичності. Використовувати засоби захисту рослин, що пройшли державну реєстрацію і включені в перелік дозволених до застосування в Україні. Не можна перевищувати норму використання препарату та збільшувати концентрацію робочого розчину.  

Фото без опису

Пасічники в свою чергу  повинні зареєструвати свої пасіки в сільській (селищній) раді чи ОТГ із зазначення кількості бджолосімей та точного місця розташування, отримати ветеринарно-санітарний  паспорт на пасіку та утримувати бджоли без інфекційних захворювань ( в паспорті повинні бути щорічні відмітки проте, що бджоли є здорові і не мають інфекційних хвороб), під час кочівлі до медоносів пасічникам необхідно звернутись з проханням  в письмовій формі по розміщення пасіки в сільську  раду або ОТГ, до керівника підприємства або фермера на території якого ви збираєтесь розмісти пасіку, вказавши точне місце розташування пасіки кількість бджолосімей, термін перебування і залишити контактний номер телефону та надавши копію ветеринарного – санітарного паспорта, що пасіка здорова від інфекційних хвороб, якщо цього документу немає голова ОТГ, сільської ради, керівник господарства має законні підстави відмовити пасічнику в розміщенні пасіки на його території, щоб в подальшому не допустити конфліктних ситуацій. Лише після отримання письмового дозволу можна вивозити свою пасіку на медозбір на території інших населених пунктів та господарств. Найкращим способом було б заключення договору на запилення с/г культур.

Я звертаюсь до всіх пасічників не нехтуйте цими правилами  бо в більшості  випадків отруєння бджіл стається з вашої вини бо ви нехтуєте цими прости правила і не можете знайти спільну мову з  керівниками сільськогосподарських підприємств та фермерами, які  застосовують отрутохімікати, вивозите пасіки без попередження навіть не залишаєте номер мобільного телефону, щоб в разі чого можна було в вам зателефонувати.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва, та статті 20 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно чинного законодавства.

Якщо стався випадок загибелі бджіл  від отруєння пестицидами то на протязі 24 годин необхідно створити комісію для засвідчення факту загибелі бджіл та  відібрати проби для дослідження. До складу комісії входять: представник господарства, що проводило застосування пестицидів, представник сільської (селищної) ради, ОТГ або депутат, представники Держпродспоживслужби – з ветеринарії, контролю за обігом засобів захисту рослин та санітарно-епідеміологічного контролю, власник пасіки та свідки для засвідчення факту загибелі бджіл.

Всі відібрані зразки необхідно відправляти в лабораторію ветеринарної медицини (м.Київ вул.Донська 30) для проведення досліджень, дані аналізи платні і проводяться за рахунок замовника.

Зрозумійте, що дотримання кожним з вас цих правил та прояв взаємоповаги  та діалогу один до одним  є гарантом плідної співпраці  між с/г підприємством та пасічником, що не лише забезпечить збереження бджіл та вбереже від судових тяжб з приводу завданої шкоди , а й принесе користь обом сторонам, пасічнику – продукти бджільництва та здорових бджіл, а власнику с/г підприємства – підвищення врожайності та якості  с/г продукції,  від  запилення  бджолами, не менше як на 25%, а простим людям – якісні продукти бджільництва та рослинництва.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь